Eylül’de YGS İçin Bu 5 Şeyi Kesin Yapmalısın

  • Denemeler : Deneme olmadan bu iş olmaz. Eylülün başında ve sonunda 2 deneme çözersen en azından gelişim grafiğini çok daha iyi görebilirsin.
  • Uyku Düzeni Ayarlamak : Peki niye eylül ayında? Ekim, kasım, aralık değil de. Nedeni şu: Sıcak aylar yavaş yavaş veda etmeye başladı. Sıcak zaten bizim dengemizi bozuyor. Havaların artık serinlemesi ile uyku düzeni artık oturmalı. Ya 6 saati seç ya da 7.5 saati. Bu bilgiyi çok iddialı söylüyorum. 2.sinden birini seç ama 9,10’a doğru gitme çünkü bu biraz tehlikeli.
  • YGS-LYS Birlikte Çalışmak : YGS ve LYS hakkında şöyle bir örnek veriyorum. YGS bir tabak, bir çorba tabağı. Evet tabak önemli. Kırık ya da delik olmamalı çünkü çorba koyacağız. Tabak geldi önünüze yani YGS. İçine çorbayı koymamız lazım. İşte LYS’de o çorba.

Bakın şimdi biz tabağa o kadar çok önem veriyoruz ki “ ya tabak çok güzel görmeniz lazım, üstü desenli falan.Ama içindeki çorbadan eser yok.İşte çorba olmayınca da maalesef karnımız doymuyor. Bunun için YGS ve LYS birlikte çalışmak gerekiyor.

  • Arkadaş Çevresi : Niye eylül? Hemen söyleyim. Biliyorsunuz okul kurslarından bir kısmı başladı yada gittiğiniz etüt merkezleri. İlk arkadaşlık deneyimleri yavaş yavaş kuruluyor. Yani en tehlikeli kısımdasınız .”Biz arkadaşlarla çok iyiyiz, şuraya gidiyoruz, geziyoruz”. Peki sen şimdiden bunları yapıyorsan ilerisini düşünemiyorum. Lütfen arkadaş ortamında mesafeli durmaya çalış.
  • Çalışma Saati : Şu anda ben size şu kadar çalışın diyemem. Niye diyemem. Çünkü : aranızda şu an a7-8 saat kursa gidenleriniz var. Bu arkadaşlara tavsiyem geriye kalan tüm boşlukları değerlendirmeliler. İyi bir uyku uyursanız, iyi bir denge kurarsanız geriye kalan sürede çok iyi ders çalışabilirsiniz. O yüzden saat belirlemek tamamen sizin elinizde.

Mezunlara gelirsek; Kursa 4-5 saat gittinizse geriye kalan tüm saatler sizin. Çünkü okulunuz da yok. Geriye kalan sürede 6 saatten aşağı düşmenizi pek tavsiye etmem.

Eylül ayı bu saydığım 5 madde sınav sürecinde size çok şey katabilir.

3 Eylül 2016

0yanıtlar "Eylül’de YGS İçin Bu 5 Şeyi Kesin Yapmalısın"

Mesaj At